slide 1 slide 2 slide 3 $slide){ ?>

Strona Główna

Rajcza – Sanktuarium

Rajcza – Sanktuarium

W niedzielę 28 grudnia 2008 r. w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej w Rajczy odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Kapeli „Wałasi i Lasoniowie”. Przy okazji koncertu odbyła się promocja najnowszej płyty CD kolęd i pastorałek Kapeli „Wałasi i Lasoniowie” nagranej właśnie w tymże Sanktuarium. Na koncert przybyło wielu parafian z Rajczy ale także mnóstwo turystów i urlopowiczów przebywających na odpoczynku świątecznym w okolicach Rajczy. Była to uczta duchowa dla widzów i słuchaczy Bożo - Narodzeniowego koncertu. Tradycyjnie na zakończenie kapela zagrała i zaśpiewała pieśń „Ojcowski Dom”.

  tekst A.B.
Jubileusz XXX – lecia Zespołu „SOLANKA” z Soli

W dniu 27 grudnia 2008 r. w Rajczy Zespół Regionalny „Solanka” z Soli obchodził jubileusz 30 lat istnienia. Uroczystość odbyła się w Hotelu „U Beni” w Rajczy. Na początku zespół zaprezentował się krótkim występem. Pani Kierownik Zespołu „Solanka” a równocześnie założycielka Zespołu Maria Płowucha przedstawiła sprawozdanie z 30 lat działalności. Życzenia i gratulacje składały miejscowe władze samorządowe : Wójt Gminy Rajcza Adam Iwanek, Przewodniczący Rady Gminy Rajcza Zbigniew Kopeć, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Rajcza Zbigniew Kośniewski, Sekretarz Gminy Agnieszka Szczotka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rajczy Jan Ślęzak, Pani Sołtys Soli Aniela Bryś. Życzenia złożyli również przedstawiciele Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich w osobach Wiceprezesa Zarządu Głównego ZP Władysława Motyki oraz Prezesa Oddziału Górali Żywieckich Adama Banasia. ( teks życzeń poniżej ). Później łamanie się opłatkiem i wspólne życzenia. Na uroczystości obecny był również Ks. Kanonik Władysław Rypień – Proboszcz Parafii w Soli.

Opłatek w Mieście

Nowy Targ 06 styczeń 2009 r.

Na zaproszenie Górali Podhalańskich z Nowego Targu w dniu 6 stycznia 2009 r. w święto Trzech Króli Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan udał się na tradycyjny „Opłatek” do Nowego Targu. Uroczystą Mszę Św. w kościele Św. Katarzyny odprawił miejscowy ks. proboszcz Marian Wanat a słowo Boże wygłosił ks. kapelan ZP Władysław Zązel. W trakcie nabożeństwa odbyło się ślubowanie nowo przyjętych członków do Oddziału ZP w Nowym Targu. Po uroczystościach kościelnych uczestnicy udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury. Tutaj w sali widowiskowej najpierw Prezes Alojzy Lichosyt powitał zaproszonych gości a następnie dzieci i młodzież przedstawiły Jasełka. W trakcie spektaklu cała widownia śpiewała wspólnie z młodzieżą i dziećmi kolędy. Po przedstawieniu jasełek wspólne łamanie się opłatkiem i wzajemne życzenia. Na część konsumpcyjną wszyscy uczestnicy przeszli do izby Oddziału ZP. Tutaj poczęstunek, wspólny śpiew kolęd i kolędowanie do późnych godzin wieczornych. Na opłatek przybyli zacni goście: Senator RP Tadeusz Skorupa wraz z małżonką, burmistrz miasta Marek Fryźlewicz, przedstawiciel Posła RP Andrzeja Gut – Mostowego, Prezes ZP w Polsce Maciej Motor Grelok i wiceprezes ZP Jan Hamerski z małżonką. W opłatku uczestniczyły również 4 poczty sztandarowe z Nowego Targu, z Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej oraz sztandar Oddziału Górali Żywieckich w składzie: Piotr Śleziak z Kamesznicy, Piotr Dziedzic oraz Piotr Golembiewski z Ciśca. W spotkaniu uczestniczył również Prezes Adam Banaś.

 

OPŁATEK ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU PODHALAN

04 STYCZEŃ 2009 R. – ŁĄCKO

Oddział Górali Żywieckich ZP w dniu 4 stycznia 2009 r. wziął udział w opłatku Zarządu Głównego Związku Podhalan organizowanego przez Górali Łąckich. Uroczystą Mszę Św. odprawił miejscowy ks. proboszcz Józef Trzópek wraz z księżmi kapelanami Związku Podhalan: ks. Władysławem Zązlem który również wygłosił do zgromadzonych Słowo Boże, ks. Tadeuszem Juchasem z Ludźmierza, ks. Janem Gackiem z Szczyrku, ks. Józefem Słowik z Czarnego Potoka, ks. kapelanem Górali Łąckich oraz pozostałymi kapłanami. Po zakończonej Mszy Świętej uczestnicy opłatka ( około 34 pocztów sztandarowych ), przy dźwiękach góralskiej muzyki przeszli barwnym pochodem do miejscowej sali OSP. Na początku przywitano wszystkich gości obecnych na sali m. innymi: Panią Poseł RP Annę Paluch, Pana Posła RP Arkadiusza Mularczyka, Senatora RP Tadeusza Skorupę, przedstawicieli ministerstwa kultury, przedstawiciel władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz prezesów innych organizacji i stowarzyszeń w tym Związku Górnośląskiego z Prezesem Józefem Buszmanem na czele. Obecni byli przedstawiciele Prezydium ZP z Prezesem Maciejem Motorem Grelok. Po modlitwie wszyscy wzajemnie składali sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Wspólny obiad i po posiłku nastąpiło kolędowanie; występy miejscowych zespołów i kapel regionalnych oraz przygotowane przez młodzież Jasełka. W trakcie spotkania nastąpiło uroczyste zaprzysiężenie nowo wstępujących członków Związku Podhalan w Łącku w tym 2 księży. Na zakończenie wręczono im legitymacje oraz ucałowano sztandar Zarządu Głównego Związku Podhalan. Późnym popołudniem przy niezbyt sprzyjającej aurze ( obfite opady śniegu ) nasza delegacja w składzie: Prezes Adam Banaś, Wiceprezes Piotr Śleziak i Członek Komisji Rewizyjnej Józef Bednarz przez Słowację wróciła do domu.

Opłatek u Ks. Biskupa T. Rakoczego

W Kurii Diecezji Bielsko - Żywieckiej w Bielsku Białej w dniu 08 stycznia 2009 r. z udziałem ks. biskupa Tadeusza Rakoczego i diecezjalnego duszpasterza samorządowców księdza profesora Tadeusza Borutki odbyło się opłatkowe spotkanie środowisk samorządowych naszej diecezji.

Ksiądz Biskup, odprawił uroczystą Mszę Świętą w której zwrócił uwagę na problem godności człowieka, prawo do pracy, prawo do godziwej zapłaty za pracę, prawo do zawierania naturalnych związków małżeńskich i utrzymania rodziny.

Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie opłatkowe. Życzenia złożył ks. biskup Tadeusz Rakoczy życząc samorządowcom sił i podejmowania dobrych decyzji. Z kolei Senator RP Rafał Muchacki złożył życzenia wzajemnego przebaczania drugiemu człowiekowi oraz dążenia swoim postępowaniem, życiem do „świętości” człowieka. Spotkanie uświetnił Chór Instytutu Teologicznego „Gloriam Dei” z Bielska Białej.W opłatku samorządowców uczestniczyli prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie i radni rad gmin, powiatów i sejmiku wojewódzkiego, a także parlamentarzyści z Podbeskidzia. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawicieli Związku Podhalan Oddziału Górali Żywieckich. Prezes Oddziału Górali Żywieckich Adam Banaś i członek Oddziału Zbigniew Kopeć w imieniu całego Oddziału złożyli ks. biskupowi najserdeczniejsze życzenia, sił, zdrowia i błogosławieństwa Bożej Dzieciny w całym Nowym 2009 r.

tekst Adam Banaś

 

 

  

 
Fundacja „Pasterstwo Transhumancyjne” 
 
  Notice: Undefined variable: list in /var/www/html/konrad/morpheus/rajcza/templates/themza_j17_01/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: html in /var/www/html/konrad/morpheus/rajcza/templates/themza_j17_01/html/pagination.php on line 150 Notice: Undefined variable: list in /var/www/html/konrad/morpheus/rajcza/templates/themza_j17_01/html/pagination.php on line 151 Powered by www.Rajcza.info.